Ogólniki to za mało dla wypowiedzenia
Wymówienie angażu bezterminowego musi zawierać przyczynę tego sposobu jego rozwiązania. Konkretną i rzeczywistą, jeśli szef nie chce płacić odchodzącemu albo przyjmować go z powrotem na etat
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem musi spełniać określone wymogi formalne.
Przede wszystkim ma mieć postać pisemną. Niezachowanie tej formy to naruszenie przepisów kodeksu pracy, co może prowadzić do uznania wymówienia za bezskuteczne.
W piśmie wypowiadającym pracodawca musi wskazać
- okres wypowiedzenia, którego długość uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy >patrz tabela,
- przyczynę rozwiązania angażu na czas nieokreślony w tym trybie oraz
- pouczenie o prawie odwołania się pracownika do sądu pracy, ze wskazaniem konkretnego sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy.
Dziś skupimy się na przyczynach wypowiedzenia.
Wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy bezterminowej jest obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z art. 30 § 4 k.p. Potwierdza to również Sąd Najwyższy w wyroku z 1 sierpnia 2007 (I PK 175/06).
Uznał, że powoływanie się przez pracodawcę w trakcie procesu na niewywiązywanie się przez pracownika z nałożonych na niego obowiązków pracowniczych należy uznać za spóźnione i niedopuszczalne.
Skonkretyzowana przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę powinna być pracownikowi znana najpóźniej z chwilą otrzymania pisma wypowiadającego umowę.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta