Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za chorego męża, pensję odbierze żona

13 czerwca 2011 | Prawo i praktyka | Kamil Radkiewicz

Mejla z prośbą o wpłatę wynagrodzenia na konto trzeba opatrzyć bezpiecznym podpisem elektronicznym. W przeciwnym razie pobory przyniesie listonosz albo odbierze małżonek

- W naszej firmie wynagrodzenie za pracę jest wypłacane do ręki zawsze 28 każdego miesiąca. Z powodu zwolnienia lekarskiego jeden z pracowników nie odebrał pensji za luty. Wysłał jednak mejl z prośbą o wpłatę poborów na konto, ale z prywatnego adresu, który w swojej nazwie nie zawiera imienia i nazwiska, np. andrzej87. Czy mimo jego anonimowości mamy wpłacić pieniądze na konto, czy poprosić pracownika o przesłanie pisemnego oświadczenia? – pyta czytelnik.

Co do zasady wynagrodzenie za pracę uiszczamy bezpośrednio do rąk pracownika, a na konto bankowe tylko wtedy, gdy

- taką formę wypłaty przewiduje układ zbiorowy pracy albo

- pracownik wyraził na to pisemną zgodę.

Tak stanowi art. 86 § 3 k.p. Pisemna zgoda nie oznacza, że zatrudniony musi złożyć oświadczenie woli na tradycyjnej kartce papieru. Zgody na przelew bankowy można udzielić także za pośrednictwem poczty elektronicznej, z tym że takie oświadczenie musi być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Tak stanowi art. 78 § 2 k.c. w związku z ustawą z 18 września 2001 o podpisie elektronicznym (DzU nr 130, poz. 1450 ze zm.). Tylko wtedy oświadczenie złożone online będzie równoznaczne ze złożeniem go w formie pisemnej.

Wszystko wskazuje na to, że w opisywanym przypadku warunek ten nie został spełniony, bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8952

Spis treści
Zamów abonament