Wydatki na przystosowanie składnika majątku zwiększają jego wartość
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na remont własnego lokalu przed oddaniem go do używania. Nie robi tego jednak bezpośrednio, ale poprzez odpisy amortyzacyjne
Co do tego zgodne są zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne. Co innego, gdyby remont środka trwałego przeprowadzany był w trakcie jego używania. Wtedy wydatki wolno zaliczyć bezpośrednio do kosztów.
Jak odróżnić remont od ulepszenia
Jeśli prace remontowe przeprowadzane są już po wprowadzeniu środka trwałego do ewidencji, wolno je zaliczyć bezpośrednio do kosztów podatkowych i to bez względu na wartość.Nieco inaczej będzie z wydatkami na ulepszenie.
Te bowiem, gdy w ciągu roku przekraczają 3500 zł, powiększają wartość początkową środka trwałego. Tym samym mogą być kosztami jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne. W praktyce jednak wcale nie jest łatwo odróżnić, kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem.
To dlatego że ustawy o PIT i o CIT nie definiują tych pojęć.Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 6 marca 2009 (ILPB3/423-845/08-2/MC) podkreśliła, że „istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego użytkowanego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, niezmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji (zużycia) oraz niezwiększające jego wartości początkowej”.
Z kolei z ulepszeniem, w ocenie izby, mamy do czynienia, gdy następuje
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta