Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys przyspiesza integrację

21 czerwca 2011 | Świat | Jerzy Haszczyński
Guido Westerwelle: Nigdy stosunki z Polską nie były tak dobre
źródło: AP
Guido Westerwelle: Nigdy stosunki z Polską nie były tak dobre

Guido Westerwelle : Nikt nie zamierza utrudniać realizacji polskich interesów gospodarczych – podkreśla szef niemieckiego MSZ

Dzisiaj w Warszawie na wspólnym posiedzeniu spotykają się rządy Polski i Niemiec. Uczczą 20. rocznicę traktatu polsko-niemieckiego i wydadzą z tej okazji deklarację.

Na pytania "Rz" minister Guido Westerwelle odpowiedział pisemnie. Stwierdził, że rehabilitacja przedstawicieli przedwojennej mniejszości polskiej nie oznacza odszkodowań. Zachęcił Polskę do nakreślenia wspólnej wizji przyszłości i przyjęcia wspólnej odpowiedzialności za  politykę zagraniczną UE.

Rz: Czego nie udało się osiągnąć we wzajemnych stosun- kach Niemcom i Polsce przez te 20 lat od podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie?

Guido Westerwelle: Rozwój niemiecko-polskich stosunków w ciągu ostatnich 20 lat jest wielką i godną uwagi historią sukcesu. Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, którego jubileusz dziś obchodzimy, po przezwyciężeniu podziału Europy położył podwaliny pod bezprecedensowe zbliżenie naszych obydwu krajów. Od momentu podpisania traktatu ponad 2 miliony młodych ludzi wzięło udział w programach wymiany, a wielkość obrotów handlowych wzrosła czternastokrotnie. Nic jednak nie jest tak dobre, aby nie mogło być jeszcze lepsze. Myślę tu chociażby o połączeniach szlaków komunikacyjnych. Chcemy zwłaszcza szybko zmodernizować trasy kolejowe między Berlinem a Szczecinem oraz Berlinem a Wrocła- wiem, tak aby można było...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8959

Spis treści
Zamów abonament