Skutki transferu firmy w wyrokach Sądu Najwyższego
Dla uprawnień załogi związanych z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę ważne jest, kiedy rzeczywiście do tego dochodzi. Bez znaczenia natomiast – data podpisania kontraktu
W dobie gospodarki rynkowej na porządku dziennym są różne przekształcenia firm. Przedsiębiorcy dążąc do optymalizacji zysków, przeprowadzają zmiany form prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedają i kupują przedsiębiorstwa, a także zawierają wiele umów z dostarczycielami usług.
Niejednokrotnie nie myślą o tym, co będzie z pracownikami zatrudnionymi w sprzedawanym czy przekształcanym zakładzie pracy. O to, by nie stała im się krzywda, zadbał ustawodawca w art. 231 kodeksu pracy.
Jak brzmi przepis
Art. 231. § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.
§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta