Kiedy nieściągalne wierzytelności stają się kosztem firmy
CIT | W sytuacji gdy kontrahent długoterminowo nie reguluje należności, przedsiębiorca powinien utworzyć odpis aktualizujący ich wartość, a następnie odpowiednio go zakwalifikować w rozliczeniu podatkowym. W praktyce może się to okazać trudne
Spore trudności sprawia zwłaszcza określenie momentu, w którym utworzone odpisy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Kiedy pojawi się wysokie prawdopodobieństwo niewypłacalności dłużnika, spółka jest zobowiązana zaktualizować wartość posiadanych należności i dokonać odpisu aktualizującego przy uwzględnieniu prawdopodobieństwa ich zapłaty na dany dzień.
Ustawowe przesłanki
Art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości wskazuje okoliczności uzasadniające dokonanie odpisu aktualizującego.
Przykładowo będzie to postawienie dłużnika w stan likwidacji lub w stan upadłości, w tym wypadku odpis może zostać dokonany do wysokości należności nieobjętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu komisarzowi w postępowaniu upadłościowym.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) szczegółowo określa okoliczności, które muszą zaistnieć, aby podatnik miał prawo zaliczyć należności nieściągalne do kosztów uzyskania przychodów.
Zgodnie z jej art. 16 ust. 1 pkt 26a, aby odpis aktualizujący można było uznać za koszt podatkowy, muszą zostać spełnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta