Porozumienia zwykle są opłacalne, ale niekoniecznie w podatkach
Fiskus patrzy nieprzychylnym okiem na ugody zawierane przez firmę i nie pozwala zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wypłaconych na ich podstawie kwot
Nie przekonują go argumenty, że zawarcie ugody ograniczy koszty, jakie przedsiębiorca musiałby ponieść, gdyby zdecydował się prowadzić spór sądowy.
Twierdzi, że w takim wypadku nie można mówić, że wydatki ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu (ewentualnie zachowania lub zabezpieczenia jego źródła). A skoro tak, to nie mogą być kosztem podatkowym.
Potwierdzają to interpretacje. Przykładem jest pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 stycznia 2011 (ILPB3/423-848/10-2/GC).
Liczy się cel
Z pytaniem wystąpiła spółka, która do prowadzenia działalności wynajmowała pomieszczenia. Umowa została zawarta na czas określony bez możliwości wcześniejszego jej rozwiązania przez którąkolwiek ze stron.
Niestety, w międzyczasie okazało się, że wynajmowane pomieszczenia przestały spełniać wymogi pozwalające kontynuować prowadzenie badań laboratoryjnych. Spółka wynajęła więc inne, w których umieściła laboratorium.
Z poprzednim wynajmującym prowadziła negocjacje dotyczące rozwiązania umowy najmu. Ostatecznie strony zawarły ugodę sądową, w której spółka zobowiązała się do zapłaty wynajmującemu kwoty będącej wielokrotnością czynszu najmu.
Zastanawiała się, czy może wypłacone na podstawie ugody kwoty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jej zdaniem tak, tym bardziej że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta