Nie warto wpłacać podatku za kogoś
Jeśli jedna osoba uiści daninę za inną, to obie będą miały problemy. Ta druga nadal będzie bowiem dłużnikiem fiskusa. Jednocześnie wpłacający może napotkać wiele trudności, chcąc pieniądze odzyskać
Takie konsekwencje wynikają z uchwały składu siedmiu sędziów NSA z 26 maja 2008 (I FPS 8/07). Podatnicy muszą więc pilnować, aby podatki były regulowane z odpowiedniego konta. Następstwa mogą być bowiem bardzo kosztowne.
Przykład
A spółka z o.o. i B spółka z o.o. należą do tej samej grupy kapitałowej (ale z punktu widzenia prawa podatkowego są odrębnymi podmiotami). W czerwcu spółka A miała przejściowe problemy z płynnością finansową. Ustaliła więc z firmą B, że ta zapłaci za nią 50 tys. zł podatku wynikającego z deklaracji VAT-7.
Tak też się stało. Mimo że pieniądze wpłynęły na rachunek urzędu skarbowego w kwocie odpowiadającej wysokości zobowiązania podatkowego spółki A, ten odmówił uznania zapłaty za skuteczną. Uznał, że zobowiązanie A względem fiskusa nie wygasło, a organ po dniu, w którym powinna nastąpić zapłata, zaczął naliczać odsetki. Spółka
A musi więc zapłaci podatek plus odsetki,
B natomiast wystąpiła o zwrot wpłaconych pieniędzy.
Takiej sytuacji można było uniknąć, gdyby A pożyczyła odpowiednią kwotę od B i sama uregulowała podatek.
Skutecznie podatek zapłaci jedynie podatnik. Wniosek ten, mimo że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta