Czasem firma musi bronić swojej niewinności
Przykład polskiej spółki Trade-Stomil pokazuje, że pozycja Komisji Europejskiej może być zbyt silna a walka z unijną biurokracją długa i kosztowna
- Czego dotyczył wyrok Sądu Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie polskiej spółki Trade-Stomil?
Odpowiada Marcin Kolasiński, radca prawny w warszawskim biurze Baker & McKenzie, pełnomocnik Trade-Stomilu:
Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu 13 lipca 2011 oczyścił Trade-Stomil z postawionego przez Komisję Europejską zarzutu dotyczącego udziału w kartelu cenowym na rynku kauczuku.
Sprawa miała charakter precedensowy. Pierwszy raz w historii sąd europejski rozpatrywał przypadek, w którym polski przedsiębiorca został ukarany przez Komisję za udział w międzynarodowym kartelu. To także pierwsza – prowadzona przez polski zespół prawników – wygrana sprawa w tego typu postępowaniu.
Czy jest to jednak pełne zwycięstwo?
Z prawnego punktu widzenia tak. Sąd całkowicie zakwestionował stanowisko Komisji i oczyścił spółkę z wszystkich zarzutów. Z punktu widzenia biznesowego spółka przez wiele lat musiała toczyć batalię o oczyszczenie własnego imienia, tracąc na to czas, energię i ponosząc niemałe koszty.
Przedmiotem naszych działań jest obecnie to, aby koszty zostały zwrócone naszemu klientowi w możliwie największym zakresie.
Jak to się wszystko zaczęło?
Orzeczenie Sądu UE to finał sprawy ciągnącej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta