Warunki zaostrzone, ale szara strefa nie zniknie
Rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wysokość wynagrodzenia brutto, a także informacja o umowie to tylko niektóre deklaracje związane z zatrudnieniem np. Ukraińca
Nowe rozporządzenie o zatrudnieniu bez zezwolenia na pracę nie wprowadza diametralnych zmian, ale precyzuje dotychczasowe warunki.
Utrzymując maksymalny okres zatrudnienia w Polsce obywatela Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii bądź Gruzji bez tego dokumentu (sześć miesięcy w ciągu 12 kolejnych) i obowiązek składania przez podmiot powierzający pracę oświadczenia o zamiarze zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy, doprecyzowano jednocześnie, że rejestracji tego dokumentu trzeba dokonać w urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego lub siedzibę tego podmiotu.
Należy w nim podać dodatkowo:
- nazwę zawodu,
- miejsce wykonywania pracy,
- datę rozpoczęcia pracy,
- okres jej wykonywania,
- rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy oraz
- wysokość wynagrodzenia brutto.
W oświadczeniu pracodawca informuje także o tym, że nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy i potwierdza, że zapoznał się z przepisami związanymi z pobytem i pracą cudzoziemców.
W chwili rejestracji oświadczenia pracownik urzędu pracy może przedstawić podmiotowi powierzającemu pracę kandydatów do pracy według rejestru bezrobotnych i poszukujących pracy, ale ani pracodawca, ani osoba zarejestrowana w urzędzie nie mają obowiązku skorzystania z tej oferty. Nowe przepisy nie wprowadziły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta