Bitwa na zapisy, czyli trudne życie najemcy
Jak często i o ile można podwyższać czynsz za lokal użytkowy? Jak liczyć okres wypowiedzenia? Kiedy można wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony?
Artur Michalski, kancelaria DLA Piper Wiater
Rz: Jakie zapisy w umowach najmu lokali handlowych czy usługowych najczęściej rodzą konflikty?
Artur Michalski: Pomiędzy stronami umowy najmu najczęściej dochodzi do sporów na tle możliwości i zasad podnoszenia czynszu, czyli tego, jak często i o ile może być podwyższony czynsz.
Konflikty rodzą też obowiązki w zakresie utrzymania lokalu (np. jakie naprawy wykonuje najemca, a jakie wynajmujący), zasady wypowiadania umów (jak liczyć okres wypowiedzenia, czy i w jakich sytuacjach można wypowiedzieć umowę zawartą na czas oznaczony) oraz rozliczenia nakładów po zakończeniu najmu (czyli czy wynajmujący zobowiązany jest do zwrotu nakładów poczynionych przez najemcę).
Zwykle to nieprecyzyjne zapisy stwarzają dowolność ich interpretacji, co każda ze stron wykorzystuje we własnym interesie. A ponieważ najem powierzchni komercyjnych – biur czy sklepów – nie jest obwarowany takimi ograniczeniami, jak najem lokali mieszkalnych, strony mogą dość swobodnie kształtować łączący je stosunek prawny.
Ważne jest, aby zapisy umowy zostały ukształtowane w trakcie negocjacji, były jasne i zrozumiałe dla stron, a tym samym jednakowo przez nie interpretowane. Trudno to osiągnąć przy zawieraniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta