Kiedy można zapłacić preferencyjne odsetki za zwłokę
Wciąż są wątpliwości, kiedy podatnicy mają prawo zastosować niższe oprocentowanie zaległości wobec fiskusa. Z dotychczasowych wyroków wynika, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy rozliczenie podatku wymagało złożenia deklaracji. Jednym z warunków skorzystania z ulgi jest bowiem ich korekta
W wyrokach z 1 lipca 2011 (II FSK 419/10, II FSK 420/10, II FSK 393/10, II FSK 394/10) Naczelny Sąd Administracyjny zajmował się zasadami stosowania preferencyjnej stawki odsetek za zwłokę.
Na rozstrzygnięcia te czekało wielu podatników. Niestety, wyroki NSA nie przyczynią się do wypracowania jednolitej linii orzeczniczej w tej sprawie. Co prawda fiskus przegrał, ale sąd nie odniósł się do meritum sporu między podatnikami a organami podatkowymi. Skargi kasacyjne organu podatkowego zostały bowiem oddalone z uwagi na ich wadliwą konstrukcję.
NSA nie miał więc okazji wypowiedzieć się, czy prawidłowe jest stanowisko, że w sytuacji gdy złożenie korekty deklaracji jest niemożliwe, podatnik nie ma prawa skorzystać z preferencyjnej stawki odsetek za zwłokę.
Brak przepisów przejściowych
Od 1 stycznia 2009 obowiązuje art. 56 § 1a ordynacji podatkowej. Pozwala on na zapłatę odsetek od zaległości podatkowych w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Z możliwości tej mogą skorzystać podatnicy, którzy:
- sami zgłoszą fiskusowi fakt istnienia zaległości,
- odpowiednio skorygują deklaracje oraz
- zapłacą zaległy podatek.
Przepis wprowadza więc zachętę dla podatników do składania dobrowolnych korekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta