Strefa euro nam nie ucieknie
Problem grecki przeminie i debata nad wejściem Polski do strefy euro będzie wymagała jednoznacznych deklaracji
Uczestnictwo Polski w strefie euro to problem ciągle aktualny dla naszego kraju. Jego wagę podnoszą ujawniające się w gospodarkach krajów unijnych następstwa ostatniego kryzysu gospodarczego. Jednakże pochopne byłoby wnioskowanie, że ostatnie doświadczenia Grecji przekreślają dylemat – przyjmować czy nie przyjmować euro. Poszukiwanie rozstrzygnięć w tym zakresie powinno trwać dalej, gdyż greckie zawirowania jedynie odsuwają w czasie konieczność podjęcia decyzji. Problem grecki przeminie i debata nad wejściem Polski do strefy euro będzie wymagała jednoznacznych deklaracji.
W niniejszym artykule autorzy relacjonują wyniki badań nad wejściem Polski do strefy euro z perspektywy polskich przedsiębiorstw, które można traktować jako głos w dyskusji nad sensownością „operacji euro" dla Polski.
Perspektywa przedkryzysowa
Na przełomie sierpnia i września 2008 r., zanim w naszym kraju zaczęły ujawniać się symptomy kryzysu gospodarczego, przeprowadzono badanie nad postrzeganiem potencjalnego wejścia Polski do strefy euro wśród 50 przedsiębiorstw z regionu Wielkopolski. Kluczowe wyniki z badania zaprezentowano na łamach „Rzeczpospolitej" z 31 marca 2009 roku. Najważniejszą, sygnalizowaną wówczas przez przedsiębiorstwa korzyścią z przyjęcia wspólnej waluty było zmniejszenie ryzyka kursowego, a największe obawy budził oczekiwany wzrost cen, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta