Roszczenia z prawa zbiorowego nie znikają, gdy przestaje ono obowiązywać
Aby uniknąć żądań pracowników o świadczenia przysługujące im na podstawie rozwiązanego układu zbiorowego pracy, trzeba wypowiedzieć im warunki pracy i płacy. Nie wystarczy, że układ był terminowy i minął okres, w jakim musiał być stosowany
Na ten temat Sąd Najwyższy wypowiadał się w tym roku dwa razy.
W orzeczeniu z 8 marca 2011 (II PK 165/10) uznał, że nawiązanie stosunku pracy pod rządami terminowego układu zbiorowego pracy nie oznacza, że ukształtowane nim elementy treści stosunku pracy obowiązują tylko do upływu okresu, na jaki zawarto układ, a ich zmiana na niekorzyść pracownika nie wymaga wypowiedzenia warunków pracy i płacy.
Z kolei w wyroku z 3 marca 2011 (II PK 107/10) stwierdził, że samorozwiązanie się terminowego układu zbiorowego pracy z upływem okresu, na jaki był zawarty (art. 2417 § 1 pkt 2 k.p.), nie prowadzi automatycznie, a w szczególności bez zachowania trybu oraz okresu wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, do zmiany istotnych składników treści indywidualnych stosunków pracy, które zostały ukształtowane wskutek normatywnego przejęcia (przeniknięcia) korzystniejszych dla pracownika postanowień układowych warunków pracy do treści indywidualnych stosunków pracy na podstawie art. 24113 § 1 k.p.
Układ zbiorowy pracy (uzp) to szczególne źródło prawa pracy, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta