Przedsiębiorca może prawie zawsze sięgnąć po instytucję sprzeciwu
INSPEKCJE | Kontrola w firmie przeprowadzana z naruszeniem przepisów prawa może zostać skutecznie zablokowana
Kontrola wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców od dawna jest przedmiotem szerokiej dyskusji publicznej. Temat jest kontrowersyjny a ustawodawca stoi w tej sprawie przed trudnym zadaniem.
Z jednej strony musi dać państwu instrumenty, które pozwolą na skuteczne sprawdzenie, czy postępowanie przedsiębiorców jest zgodne z prawem, z drugiej – nie może wyposażyć stosownych urzędów w zbyt szerokie możliwości, bo utrudniałoby to normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Do kontroli wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorców uprawnionych jest ponad 50 organów. Jeszcze do niedawna mogły one skutecznie obchodzić ogólne zasady kontroli zawarte w rozdziale 5 ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej. Sytuację tę zmieniła nowelizacja tego aktu prawnego z 19 grudnia 2008.
Uszczelniono system prawny – organy kontroli nie mogą już stosować swoich ustaw „branżowych” w toku kontroli. Jednocześnie wprowadzono instytucję sprzeciwu, która ma być orężem przedsiębiorców w walce z nadużywaniem prawa przez kontrolerów. Warto poznać ją bliżej.
Pogwałcenie zasad
Sprzeciw to instrument prawny przyznany przez ustawodawcę przedsiębiorcy, dzięki któremu może on reagować na podjęcie i prowadzenie czynności kontrolnych z naruszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta