Powołując się na dyrektywę, można uniknąć VAT przy sprzedaży firmy
Zbycie przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części nie podlega opodatkowaniu. Szkopuł w tym, że nie do końca wiadomo, co kryje się pod tymi pojęciami. Pomocne mogą być unijne przepisy
Ustawodawca zdefiniował zorganizowaną część przedsiębiorstwa w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT w taki sam sposób jak w ustawach o podatkach dochodowych.
Niestety, ta definicja jest przedmiotem licznych sporów z fiskusem.
Tymczasem w odkodowaniu znaczenia tego pojęcia może pomóc orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Definicja z ustawy o VAT
Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT ilekroć w jej przepisach mowa jest o zorganizowanej części przedsiębiorstwa, rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Wyłączenie z opodatkowania przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT zostało wprowadzone przez polskiego ustawodawcę na mocy art. 19 dyrektywy 112, który pozwala na nieobejmowanie VAT „przekazania całości lub części majątku”.
Już pobieżna analiza art. 2 pkt 27e ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że nie stworzono odrębnej (autonomicznej) definicji legalnej zorganizowanej części przedsiębiorstwa na potrzeby VAT, lecz posłużono się definicjami przyjętymi na gruncie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta