W sprawach ubezpieczeniowych sąd nie rozpoznaje nowych żądań
Osoba niezadowolona z decyzji ZUS może złożyć odwołanie do sądu. Postępowanie sądowe dotyczy wówczas tylko zasadności tej decyzji. Po zgłoszeniu nowych żądań sprawa wraca do organu rentowego
Sąd ubezpieczeń społecznych rozpoznając odwołanie od zaskarżonej decyzji ZUS, ma za zadanie skontrolować legalność lub zgodność z prawem tej decyzji.
W razie uwzględnienia odwołania ubezpieczonego zmienia zaskarżoną decyzję i orzeka co do istoty sprawy. Gdy go nie uzna, oddala odwołanie, uznając, że zaskarżona decyzja jest prawidłowa.
Powrót do ZUS
Decyzja organu rentowego określa zakres przedmiotowy postępowania przed sądem ubezpieczeń społecznych. Dlatego już w samym postępowaniu przed sądem niedopuszczalne jest merytoryczne rozpoznanie żądań, które wykraczają poza podstawę faktyczną decyzji zaskarżonej odwołaniem (wyroki SN z 14 stycznia 1980, III URN 52/79, i z 29 września 2000, II UKN 759/99).
W praktyce oznacza to, że jeśli ubezpieczony zgłosi nowe żądanie, którego dotychczas nie rozpoznawał ZUS, sąd przyjmuje je do protokołu i przekaże do rozpoznania organowi rentowemu (art. 47710 § 2 k.p.c).
Potwierdzał to także Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 1999 (II UKN 622/98), stwierdzając, że jeżeli po wniesieniu odwołania od decyzji w sprawie z zakresu ubezpieczenia społecznego zostanie zgłoszone nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta