Małe przedszkole w bezpiecznym lokalu
Zajęcia dla małych dzieci mogą być prowadzone nie tylko w przedszkolach czy szkołach. Od kilku lat także w punktach i zespołach przedszkolnych. Każda z tych form może być zorganizowana jako placówka publiczna bądź niepubliczna
Punkty i zespoły jest łatwiej utworzyć, bo przewidziano dla nich znacznie łagodniejsze wymagania budowlane, higieniczno-sanitarne czy przeciwpożarowe. Ale i tak wybór i urządzenie miejsca na prowadzenie opieki nad przedszkolakami to jeden z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych elementów przy prowadzeniu takiej działalności.
Przypominamy, że w placówkach, które rozporządzenie określa jako zespół przedszkolny, dzieci mogą przebywać tylko w niektóre dni tygodnia, natomiast w punktach zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez prowadzących.
Dwa wyjścia i gaśnica
Lokal, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach zespołu lub punktu, musi być właściwie zabezpieczony przed pożarem. To znaczy, że powinien się znajdować w budynku zbudowanym z elementów nierozprzestrzeniających ognia i być wyposażony w trudno zapalne wykładziny podłogowe i inne elementy wyposażenia.
Zasadniczo taki obiekt lub jego część, w której znajduje się zespół czy punkt przedszkolny, powinien zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi i o ochronie przeciwpożarowej należeć do kategorii zagrożenia ludzi ZL II (budynki lub ich części przeznaczone do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się).
Jednak można na ten cel przeznaczyć także obiekt innej kategorii, nawet mieszkalny, jeżeli:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta