Paragrafy na gaz łupkowy
Konieczny jest rozsądny kompromis uwzględniający i korzyści płynące z eksploatacji gazu z łupków, i potrzebę ochrony środowiska – pisze prawnik w Departamencie Prawa Energetycznego Kancelarii Sójka & Maciak – Adwokaci sp.k.
W zasadniczym stopniu źródłem kontrowersji są podejrzenia dotyczące negatywnego wpływu metody szczelinowania hydraulicznego na podziemne źródła wody pitnej. Ogólnie rzecz ujmując, metoda ta polega na wtłaczaniu do wywierconego otworu pod dużym ciśnieniem wody z piaskiem oraz substancjami chemicznymi. Roztwór ten rozsadza podziemne warstwy skał, co powoduje powstawanie szczelin, z których wydobywa się gaz. Skład mieszanki chemicznej nie jest jednak co do zasady podawany do publicznej wiadomości, gdyż stanowi cenne know-how przedsiębiorstw poszukujących gazu łupkowego.
Ze względu na podejrzenia, że owa mieszanka chemiczna może zanieczyszczać podziemne źródła wody pitnej, eksploatacja gazu z łupków w państwach Unii Europejskiej, w tym w Polsce, wymagać będzie wcześniejszego audytu ekologicznego. Zarówno Parlament Europejski, jak i Komisja przyglądają się bacznie, jaki obrót przybiorą sprawy w Stanach Zjednoczonych.
Amerykańskie doświadczenia
Według danych, na które powołuje się amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA), do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta