Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badanie odcisków palców na fakturze nie leży w gestii fiskusa

26 września 2011 | Prawo i praktyka | Tomasz Król

Organy podatkowe mogą odmówić sprawdzenia linii papilarnych, choć co do zasady mają nakaz uwzględniania żądania strony co do przeprowadzenia dowodu. Musi ono jednak dotyczyć okoliczności mających znaczenie dla sprawy

Art. 122 ordynacji podatkowej (op) nakazuje organom podatkowym w toku postępowania podatkowego podejmować wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Art.187 op mówi, że organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

Organ może w każdym stadium postępowania zmienić, uzupełnić lub uchylić swoje postanowienie dotyczące przeprowadzenia dowodu. Przy czym fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi z urzędu nie wymagają dowodu.

Te ostatnie należy zakomunikować stronie. Natomiast art.188 op stanowi, że żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy, chyba że są one stwierdzone wystarczająco innym dowodem.

Warto pamiętać, że z powołanych przepisów wynika, że postępowanie dowodowe obejmie tylko te fakty i dowody, które mają prawne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy podatkowej.

Obowiązek nie jest nieograniczony

Na temat tego, jaki zakres ma „obowiązek zebrania całego materiału dowodowego” wynikający z art. 187 op, wypowiedział się

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 30 marca 2010 (I GSK 1110/08). Stwierdził, że organ powinien z własnej inicjatywy gromadzić w aktach dowody konieczne, jego zdaniem, do prawidłowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9040

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament