Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zbiorowo szukać sprawiedliwości?

26 września 2011 | Nieruchomości, budownictwo | GB
Iwo Gabrysiak, kancelaria prawna Wierzbowski Eversheds
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Iwo Gabrysiak, kancelaria prawna Wierzbowski Eversheds

Pozew zbiorowy to dobre rozwiązanie nie tylko dla klientów banków, ale i klientów nieuczciwych deweloperów. Jak go złożyć? Z jakimi trudnościami i wydatkami należy się liczyć?

Rz: Jakie są u nas najbardziej znane historie pozwów zbiorowych dot. działalności związanej z rynkiem nieruchomości? Skuteczność nowego narzędzia prawnego testowali jako pierwsi klienci mBanku i MultiBanku, którzy zawarli umowy o kredyt hipoteczny w CHF. Podobnie planowali klienci innych banków. Czy te sprawy się zakończyły?

Iwo Gabrysiak (Kancelaria prawna Wierzbowski Eversheds): W ciągu roku obowiązywania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym na wystąpienie z pozwem zbiorowym zdecydowali się klienci jednego z banków, osoby poszkodowane w wyniku powodzi oraz rodziny ofiar i poszkodowani w wyniku katastrofy budowlanej, do jakiej doszło na terenie pawilonu wystawowego nr 1 Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.

Jeśli chodzi o rynek nieruchomości i pozwy zbiorowe, to wiem, że gotowość do wystąpienia z pozwem zbiorowym zgłaszają także narzekający na hałas mieszkańcy strefy sąsiadującej z warszawskim lotniskiem.

Żadna z powyższych spraw nie zakończyła się jeszcze wydaniem wyroku. W stosunku do dwóch sąd wydał postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, w przypadku jednej – dotyczącej katastrofy budowlanej w Katowicach w 2006 roku – pozew został nieprawomocnie odrzucony jako nienadający się do rozpoznania w trybie postępowania grupowego.

Czy pozew zbiorowy w przypadku umów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9040

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament