Błędne oznaczenie nieruchomości nie może podwyższać podatku
W ewidencji gruntów i budynków tereny rolne czasem oznaczane są symbolem, którego nie przewidują przepisy. Powstaje wtedy problem, którym podatkiem powinny być one obciążone
Zasadą jest, że grunty obciążone są podatkiem od nieruchomości. Wyjątkiem są użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy. Od takich terenów trzeba płacić, odpowiednio, podatek rolny lub leśny. Jednak nie zawsze. Jeśli są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, to obciążone są podatkiem od nieruchomości.
O rodzaju płaconego podatku decydują zapisy w ewidencji gruntów i budynków. Zdarza się jednak, że zawiera ona symbole, które nie zostały zdefiniowane w przepisach dotyczących jej prowadzenia >patrz ramka. Można w nich znaleźć takie oznaczenia, jak Bz-RIIIb, Bz-RIVa, Bz-RIVb.
Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że grunty z takimi symbolami są objęte podatkiem od nieruchomości, a nie rolnym. Skoro bowiem rozporządzenie w sprawie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków nie przewiduje możliwości zastosowania takich symboli, to należy uznać, że nie są one oznaczone w ewidencji jako rolne.
Zgodnie z ogólną zasadą trzeba więc od nich odprowadzać podatek od nieruchomości. To by jednak oznaczało, że przez błędy w ewidencji podatnicy zapłacą wyższą daninę. Taka interpretacja przepisów wydaje się więc niedopuszczalna.
Dokument urzędowy
Zgodnie z art. 194 ordynacji podatkowej dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej zgodnie z przepisami prawa przez powołane do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta