Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kibicu, naucz się polskiego

26 września 2011 | Życie Warszawy | Aleksandra Pinkas Robert Biskupski

Kasowniki „mówią” tylko po polsku, brakuje stron po niemiecku czy hiszpańsku, a urzędnicy boją się używać obcego języka – wynika z badań organizacji pozarządowych. Skompromitujemy się na Euro?

Na ulicy, w sklepie czy w banku w Warszawie po angielsku mogę się porozumieć bez najmniejszego problemu – mówi Razvi Hussaini, Hindus mieszkający na stałe w Polsce. – Jest dużo lepiej niż dziesięć lat temu.  Chociaż jest jedno miejsce, gdzie nikt nie chce ze mną porozmawiać: to urzędy.

Fundacja Instytut Jakości w Edukacji przygotowała właśnie raport sprawdzający, jak polskie miasta, m.in. Warszawa, Kraków i Gdańsk, są przygotowane językowo na przyjazd turystów.

– Przed nami Euro 2012, na które przyjedzie 3 mln turystów. Badaliśmy, czy obcokrajowcy nie będą mieli problemów z dogadaniem się – wyjaśnia dr Paweł Poszytek, prezes FIJED. Wyniki raportu zostaną zaprezentowane dziś. Jak wypadła w nich Warszawa?

– Stolica ma najgorszą ze wszystkich stronę internetową. Można na niej znaleźć informacje po angielsku i niemiecku, ale tylko w działach dla turystów – opowiada dr Poszytek. Strona Krakowa cała jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9040

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament