Zgubiłeś fakturę, zwróć się o duplikat
Aby odzyskać podatek naliczony przy zakupach, trzeba mieć fakturę. Gdy zaginie jej oryginał, do odliczenia uprawnia wyłącznie ponownie wystawiony dokument
W zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przedsiębiorcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Art. 86 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku krajowej dostawy towarów oraz krajowego świadczenia usług prawo do obniżenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (bądź za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych), a na kwotę podatku naliczonego składa się suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.
Podstawą do potrącenia przez nabywcę podatku naliczonego jest wyłącznie oryginał faktury VAT lub faktury korygującej albo ich duplikat.
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 18 czerwca 2009 (I SA/Gd 217/09), uznając, że „jedynym dokumentem pozwalającym na odliczenie podatku naliczonego jest faktura lub jej duplikat, brak tych dokumentów stwierdzony w postępowaniu kontrolnym skutkuje uznaniem odliczenia w części nieudokumentowanej jako nieuzasadnionego”.
Identyczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 20 maja 2009 (I FSK 310/08).
Drugi egzemplarz
Jeśli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, wówczas zgodnie z § 20 rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta