Okres przejściowy jest zawsze najtrudniejszy
Ustalając prawo i wysokość zasiłku dla nauczyciela, który otrzymał już w 2011 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, nie można pominąć tegorocznych absencji
Jak od 1 października uczelnia powinna postąpić w przypadku, gdy zachoruje nauczyciel, który już był na zwolnieniu lekarskim w 2011 r.?
Wyjaśnia to art. 27 ust. 2 ustawy. Każe on uczelni przypadające przed 1 października 2011 okresy niezdolności do pracy z powodu choroby wliczać do 33 lub 14 dni, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby, o którym mowa w art. 92 k.p.
Do tego więc okresu należy wliczyć czas zwolnień lekarskich w 2011 r., za które nauczyciel akademicki otrzymał wynagrodzenie za pracę na podstawie art. 154 prawa o szkolnictwie wyższym. Może się więc okazać, że nauczyciel, który zachoruje po 30 września 2011, od razu otrzyma zasiłek finansowany przez ZUS.
Przykład 1
Pan Bogdan ma 35 lat i jest nauczycielem akademickim na uniwersytecie. Chorował i nie mógł pracować w lutym 2011 przez 15 dni. Następnie podobna sytuacja zdrowotna miała miejsce w maju, tym razem przez 20 dni.
Wreszcie w czerwcu niedyspozycja trwała pięć dni. Za wszystkie te okresy, które łącznie wyniosły 40 dni, dostawał wynagrodzenie od pracodawcy na podstawie art. 154 prawa o szkolnictwie wyższym. Jeśli pan Bogdan zachoruje jeszcze w tym
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta