Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W interpretacji należy analizować nie tylko prawo podatkowe

26 września 2011 | Prawo i praktyka | Natalia Skowrońska

Odpowiadając na pytanie podatnika dotyczące zwolnienia z PIT odszkodowania przyznanego na podstawie czeskiego kodeksu pracy, izba skarbowa musi odnieść się do wszystkich analogicznych regulacji, które obowiązują w Polsce

Tak orzekł WSA w Gliwicach 6 września 2011 (I SA/Gl 541/11).

Podatnik uległ wypadkowi przy pracy na terenie Czech. Rozwiązano z nim umowę o pracę, ponieważ w następstwie wypadku stał się trwale niezdolny do wykonywania dotychczasowych obowiązków. Pracodawca zawarł z nim umowę o udzieleniu odszkodowania za utratę zarobku na podstawie czeskiego kodeksu pracy.

We wniosku o interpretację podatnik zapytał, czy otrzymywane przez niego świadczenie, mające charakter rekompensaty za utracony zarobek (odszkodowania), jest zwolnione z PIT na gruncie prawa polskiego. Jego zdaniem przysługuje mu zwolnienie z opodatkowania. Kwoty tej nie wykazuje więc w zeznaniu podatkowym.

Podatnik stwierdził, że choć polski kodeks pracy nie zawiera analogicznych rozwiązań, to otrzymane przez niego świadczenie w istocie swojej odpowiada świadczeniu rentowemu opisanemu w kodeksie cywilnym.

Organ nie zgodził się z tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9040

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament