Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska potrzebuje mniej ciepła

26 września 2011 | Ekonomia | Magdalena Kozmana
Dzięki mniejszemu zużyciu zapotrzebowanie na ciepło spada
źródło: Rzeczpospolita
Dzięki mniejszemu zużyciu zapotrzebowanie na ciepło spada

Chociaż ceny ciepła dostarczanego siecią idą w górę, nie rosną rachunki płacone przez odbiorców. To efekt inwestycji pozwalających zmniejszać zużycie. W latach 2002 – 2009 sprzedaż ciepła zmniejszyła się o 15 procent. Dostawcy szukają sposobów na zwiększenie przychodów

Podwyżki cen ciepła nie przekładają się na droższe rachunki, bo Polacy nauczyli się oszczędzać na ogrzewaniu.

Zapotrzebowanie na ciepło dostarczane z sieci spada co roku o około 3 proc. –  wskazuje Narodowa Agencja Poszanowania Energii. Przedsiębiorstwa ciepłownicze potwierdzają te dane.

Chłodniejsze kaloryfery

– Średnie zużycie ciepła systemowego na mieszkanie w ciągu kilku ostatnich lat faktycznie zmniejszyło się o kilkanaście procent – mówi Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Izba szacuje, że ogrzewanie mieszkania o powierzchni 63 mkw. kosztuje niecałe 1400 zł rocznie. Cena w ostatnich latach nie zmienia się dzięki oszczędzaniu energii. Firmy ciepłownicze przyłączają nowych odbiorców i ogrzewają coraz więcej budynków, a mimo to nie zwiększają się ich przychody ze sprzedaży. – Niektórzy mówią, że odbiorcy ciepła są coraz bardziej skłonni żyć w chłodzie – dodaje Bogusław Regulski, wiceprezes izby.

Przykładem jest warszawska spółdzielnia Własna Siedziba. Dzięki poczynionym inwestycjom jej mieszkańcy w ubiegłym roku płacili o 12 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie niż w 2002 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9040

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament