Jak długo korygujemy VAT od nakładów na wynajmowaną nieruchomość
Przez pięć czy dziesięć lat powinno być weryfikowane odliczenie VAT od wydatków na ulepszenie cudzego lokalu? Fiskus wydaje odmienne interpretacje, w zależności od tego, czy jest to korzystne dla budżetu, czy dla przedsiębiorcy
Problem jest istotny m.in. dla firm, u których oprócz działalności zwolnionej pojawiła się w 2011 r. – na skutek zmiany przepisów o VAT – działalność opodatkowana i w związku z tym zyskały prawo do odliczenia podatku naliczonego m.in. od nakładów na wynajmowane nieruchomości, tworzących tzw. inwestycje w obcych środkach trwałych.
Odpowiedź na pytanie o okres korekty jest kluczowa dla ustalenia, czy w ogóle z niej skorzystają i w jakiej części.
Proporcjonalne odliczenie
Ustawa o VAT w art. 91 ust. 2 nakłada obowiązek korekty podatku odliczonego przy nabyciu/wytworzeniu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących działalności „mieszanej”, tj. zarówno zwolnionej jak i opodatkowanej VAT.
Taki podatek może być odliczony tylko proporcjonalnie – według określonego współczynnika obliczonego jako udział procentowy sprzedaży opodatkowanej (dającej prawo do odliczenia) w sprzedaży ogółem (dającej i niedającej takiego prawa).
To odliczenie jest następnie korygowane w kolejnych latach – po wyliczeniu współczynnika sprzedaży dla tych lat – jeśli wartość początkowa środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej przekracza 15 tys. zł.
Okres korekty wynosi dziesięć lat dla nieruchomości oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów i pięć lat dla pozostałych składników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta