Egzystencja zakładowego kontrolera zależy też od załogi
Społeczny inspektor pracy ma szansę pełnić tę funkcję w firmie wiele lat i korzystać z gwarancji zachowania etatu. Nie ma znaczenia nawet to, że formalnie nie wybrano go na kolejną kadencję
• Podczas trwania kadencji inspektora społecznego związek zawodowy skurczył się do mniej niż dziesięciu członków. Czy w takiej sytuacji nadal podlega ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy? Czy pracodawca – po wygaśnięciu jego mandatu – może w wymówieniu angażu wskazać, że po tym czasie działał na szkodę zakładu, bo podwładny nadal czuł się inspektorem? – pyta czytelnik.
Społeczna inspekcja pracy to samodzielna organizacja kontroli warunków pracy kierowana przez organizacje związkowe w zakładach. Może zatem funkcjonować tylko tam, gdzie są związki zawodowe.
Sprawuje ją społeczny inspektor pracy, który – oprócz wykonywania przypisanych mu w angażu obowiązków zawodowych – dba o zapewnienie załodze właściwych warunków pracy pod względem prawnym oraz bezpieczeństwa i higieny. Tak wskazuje ustawa z 24 czerwca 1983 o społecznej inspekcji pracy (DzU nr 35, poz. 163 ze zm., dalej ustawa).
Jaka ochrona
Ponieważ sprawujący tę funkcję może być narażony na szykany ze strony pracodawcy, ustawa zapewnia mu szczególną ochronę. Jej art. 13 zakazuje więc wypowiadania i rozwiązania z nim umowy o pracę.
Zakład nie może rozstać się z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy w czasie trwania mandatu oraz przez rok po jego wygaśnięciu. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta