Turbulencje będą trwały jeszcze długo
Peter Schwartz - Żyjemy w czasach kryzysów kaskadowych. Jeden kryzys wywołuje następny. Kryzysy trwają bezustannie: od gospodarczych załamań, poprzez wojny, kończąc na kataklizmach pogodowych – mówi Jakubowi Kuraszowi amerykański pisarz i futurysta
Rz: Świat stoi przed wielkimi kosztami wychodzenia z kryzysu finansowego. Tymczasem pan, walcząc ze zmianami klimatu, domaga się wprowadzenia ekologicznych, a więc kosztownych metod pozyskiwania energii. Dla Polski, gdzie większość energii pochodzi z węgla, to będzie ogromne obciążenie.
Wcale tak nie uważam. Bo Polskę czeka nie budowa kolejnych nowych elektrowni węglowych, lecz postawienie na gaz łupkowy.
To będzie wasz własny gaz. Zredukujecie dzięki niemu emisję CO2 nawet o 60 – 70 proc. Dodatkowo będziecie rozwijać krajowy przemysł energetyczny i zmniejszycie import z Rosji. Gdzie tu zagrożenia? Nie ma ich. To ogromna szansa dla polskiej gospodarki. Możecie modernizować się i rozwijać w zgodzie ze środowiskiem.
To prawda, amerykańska administracja ocenia, że nasze rezerwy gazu łupkowego są najwyższe w Europie. Jak powinniśmy wykorzystać tę szansę?
Według znanych mi szacunków wasze zasoby wystarczyłyby Polsce na 250 lat. To znaczy, że nie tylko nie musicie się martwić o import energii, ale możecie też ją eksportować. Niemcy byliby pewnie zadowoleni z możliwości zakupu energii tak blisko, możecie więc im sprzedawać gaz. W ten sposób powstanie zupełnie nowy rynek energii w Europie.
W Wielkiej Brytanii i we Francji również odkryto złoża gazu niekonwencjonalnego.
Europa staje się w tej dziedzinie konkurentem USA....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta