Przerwy w L4 nie zapewnią zasiłku
Brak ciągłości w zwolnieniach lekarskich nie zawsze oznacza, że okres zasiłkowy można liczyć od nowa. Nawet gdy przyczyną ich wydania były inne choroby
Uzyskanie prawa do zasiłku chorobowego nie oznacza jego bezterminowej wypłaty. Może on przysługiwać maksymalnie za 182 dni absencji, a jedynie wyjątkowo – dla kobiet w ciąży i osób chorujących na gruźlicę – 270 dni. Czasami ten okres można przekroczyć, mimo kilkakrotnego powrotu do pracy między zwolnieniami.
- W maju pracownik miał zabieg chirurgiczny i przedłożył zwolnienie lekarskie od 9 maja do 27 sierpnia br. Kolejne zwolnienie od 16 września do 5 października zostało wystawione przez lekarza rodzinnego. Nasze wątpliwości budzi trzecie zwolnienie lekarskie od 18 października do 14 listopada br. z kodem A. Wystawił je ten sam chirurg, który wydał pierwsze zwolnienie lekarskie (do 27 sierpnia). Jak mamy ustalić okres zasiłkowy, jeżeli na zwolnieniu wpisał kod A? Czy mamy ostatnie zwolnienie zliczyć do jednego okresu zasiłkowego z tym wydanym do 5 października, mimo że od pracownika wiemy, że wówczas był po prostu przeziębiony? – pyta czytelnik.
Okres zasiłkowy – czy to 182- czy 270-dniowy – nie oznacza, że są to dni ciągłego zwolnienia lekarskiego. To dni, za które pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do świadczeń....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta