Pozasądowe negocjacje z udziałem mediatora nie zrujnują przedsiębiorcy
Jeśli mediacja prowadzona jest na skutek skierowania przez sąd i zakończy się ugodą, każda ze stron poniesie koszty uczestnictwa w swojej sprawie
W sądach gospodarczych wciąż długo czeka się na uzyskanie prawomocnego rozstrzygnięcia, a koszty postępowania sądowego są wysokie. Aby zapewnić stronom możliwość skorzystania z alternatywnego sposobu rozwiązania sporu, polski ustawodawca od 10 grudnia 2005 wprowadził do kodeksu postępowania cywilnego przepisy o mediacji.
Polega ona na nieformalnych, poufnych, dobrowolnych, pozasądowych negocjacjach stron z udziałem neutralnej i bezstronnej osoby trzeciej nazywanej mediatorem, która ma pomóc stronom w osiągnięciu porozumienia. Wprowadzone do k.p.c. przepisy umożliwiły sądom kierowanie stron do mediacji. Mimo upływu już ponad pięciu lat od nowelizacji k.p.c. wiadomość o skierowaniu sprawy do mediacji spotyka się najczęściej z dwoma reakcjami.
Część podmiotów oczekuje, że koszt mediacji będzie pokryty z niemałej przecież opłaty sądowej. Są więc zdziwieni, że skierowanie do mediacji łączy się z koniecznością poniesienia jakichś dodatkowych kosztów.
Inni z kolei czerpią wiedzę o wysokiej cenie mediacji podwyższającej koszty prowadzenia sporu z informacji prasowych bądź środowiskowych. Oba przekonania mogą negatywnie rzutować na wolę zaangażowania się w mediację. Jedni są bowiem rozczarowani prośbą mediatora o pokrycie kosztów jego udziału w sprawie.
Drudzy natomiast, którzy usłyszeli, że mediacja jest droga, najczęściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta