Ostrzeżenie przed chorobą
Ból ratuje życie. Bez niego nie wiedzielibyśmy, że nasze ciało trawi choroba albo że grodzi nam uszkodzenie tkanek. Dlatego, choć ból to jedno z najmniej przyjemnych doznań, to dobrze, że go czujemy
Ból – po łacinie „poena" – znaczy „kara". Wiedzę, na temat tej „kary" od wieków starali się zgłębić kapłani, szamani i znachorzy. Dziś istotę bólu próbują rozgryźć lekarze, fizjolodzy, biochemicy i fizycy. Robią to po to, by ulżyć człowiekowi w cierpieniu.
Ból towarzyszy człowiekowi od chwili poczęcia do śmierci. Jest najczęstszym i najważniejszym odczuciem. Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu (IASP) definiuje ból jako nieprzyjemne przeżycie związane z istniejącym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek.
Sygnał alarmowy
Ból jest zjawiskiem fizycznym i psychicznym. Wywołuje silne emocje. Jest sygnałem alarmowym, powiadamia człowieka o zagrożeniu. Biologiczna, czyli ostrzegawcza, funkcja bólu sprawia, że człowiek zawsze kojarzy go z zewnętrznym lub wewnętrznym uszkodzeniem ciała niezależnie od tego, czy okoliczności jego wystąpienia sugerują takie powiązanie, czy nie.
Jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta