Jest plan dla strefy euro, rynki w górę
Przywódcy krajów unii walutowej uzgodnili pakiet antykryzysowy. Do biliona euro ma wzrosnąć Europejski Fundusz Stabilności Finansowej. Banki odpiszą połowę greckiego długu, trzeba 106 mld euro na ich dokapitalizowanie
Korespondencja z Brukseli
Przyjęty wczoraj pakiet zawiera wszystkie planowane wcześniej elementy: redukcję długu greckiego i nowe pożyczki dla tego kraju, wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, dokapitalizowanie banków, zobowiązanie Włoch do reform i zapowiedź wzmocnienia zarządzania gospodarczego w strefie euro.
Nocne uzgodnienia
Najtrudniejsze okazało się przekonanie prywatnych wierzycieli do redukcji greckiego długu. Z ostatniego raportu tzw. trojki, czyli ekspertów MFW, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego, wynika, że Grecja nie jest w stanie uporać się ze swoimi zobowiązaniami sięgającymi 360 mld euro (165 proc. PKB).
Mimo obiecanych już rok temu, i częściowo wypłaconych, 110 mld euro, a także uzgodnionych w lipcu dodatkowych 109 mld euro i planowanej redukcji długu w bankach o 21 proc. wartości bieżącej netto. Faktycznie oferta szczytu strefy euro z 21 lipca okazała się tak zawiła i zdezaktualizowana przez pogorszenie nastrojów na rynku, że strefa euro postanowiła zastąpić ją nowym pakietem.
Jego główne zasady uzgadniano właśnie w nocy ze środy na czwartek. Po jednej stronie ronda Schumana w Brukseli w budynku Rady Europejskiej siedzieli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta