Samochód w firmie tylko na chwilę, ale koszty uzyskania przychodu na stałe
Optymalizacja | Przedsiębiorca może zmniejszyć dochód o wartość auta osobowego, które na kilka miesięcy wprowadzi do majątku przedsiębiorstwa, a później będzie jeździł nim prywatnie
Jak to zrobić? Wystarczy z góry założyć, że samochodu nie uznajemy za środek trwały, ponieważ będziemy używać go w firmie krócej niż rok, a później przeniesiemy go do majątku osobistego. Wtedy od razu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów cenę nabycia pojazdu bez względu na jej wysokość.
Jednocześnie przekazanie samochodu na cele osobiste nie będzie opodatkowane PIT. Nie trzeba będzie również korygować kosztów. Z taką wykładnią przepisów zgadza się fiskus.
To nie środek trwały
Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Bydgoszczy. W odpowiedzi z 20 czerwca 2011 (ITPB1/415-378a/11/AK) uznała, że w takiej sytuacji nie należy zaliczać samochodu do środków trwałych.
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na naprawie i konserwacji wózków widłowych. Do celów firmowych w styczniu 2011 kupił używany samochód osobowy za 25 tys. zł. Kwotę tę zaliczył do kosztów podatkowych. Przedsiębiorca uznał bowiem, że okres użytkowania auta będzie krótszy niż rok. Po dziewięciu miesiącach przedsiębiorca zamierza bowiem przekazać go na cele osobiste.
Izba skarbowa potwierdziła, że podatnik postąpił prawidłowo. Przede wszystkim powołała się na zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT definicję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta