Przepisy są skomplikowane i trudno je odnaleźć
W ustawie o VAT przedsiębiorcy nie znajdą aktualnie obowiązujących zasad odliczania podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa do nich. Mimo że są to jedne z częściej stosowanych regulacji, trzeba szukać ich w przepisach przejściowych
Jest to nowelizacja z 16 grudnia 2010 zmieniająca ustawę o VAT oraz ustawę o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652). Z jej art. 3 wynika, że od 1 stycznia 2011 do końca 2012 r. w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. VAT określonego w fakturze, nie więcej niż 6000 zł.
Takie same limity obowiązują dla: kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu lub kwoty VAT należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.
Jakich samochodów limity nie dotyczą
Ograniczenia te nie dotyczą pojazdów określonych w art. 3 ust. 2 nowelizacji. Chodzi m.in. o samochody z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van.
Cały VAT można również odliczyć przy zakupie samochodów z nadwoziem typu pick-up oraz pojazdów, które mają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
Zasady te stosuje się odpowiednio do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta