Przedsiębiorca może powoływać się także na zasady ogólne
Urząd nie ma prawa uzależniać swoich rozstrzygnięć w sprawie podjęcia, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej od przedłożenia dokumentów w formie oryginału lub poświadczonej kopii
Ustawa z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej nazywana jest konstytucją przedsiębiorczości. Reguluje m.in. zasady rozpoczynania i zawieszania wykonywania działalności gospodarczej, jej kontroli czy też tworzenia oddziałów i przedstawicielstw firm zagranicznych.
Jednak oprócz tego zawiera pewne zasady ogólne, których funkcjonowanie ma sprawić, że klimat prowadzenia biznesu w Polsce będzie przyjazny i sprzyjający rozwojowi gospodarczemu.
Wolność i równość podmiotów
Jakie są ogólne zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce?
Zgodnie z ustawą podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Funkcjonują tu dwie zasady: wolności gospodarczej oraz równości wobec prawa podmiotów wykonujących taką działalność.
Wynikają one z Konstytucji RP. Zgodnie z art. 20 ustawy zasadniczej społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Wolność gospodarcza jest więc jednym z trzech filarów.
Wolność gospodarcza obejmuje prawo do rozpoczęcia, wykonywania działalności oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta