Jak amortyzować drogie osobowe auta
Ustawodawca nie chce, aby firmy zaliczały do kosztów całą wartość luksusowych samochodów. Wprowadził limity odpisów umorzeniowych
Ograniczenia w zaliczaniu odpisów od samochodów osobowych do kosztów wynikają z art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT.
Ograniczenie dotyczy każdego odpisu
Zgodnie z nimi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a – 16m ustawy o CIT lub art. 22a – 22o ustawy o PIT, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 tys. euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
Przykład
Podatnik kupił samochód osobowy 2 września 2011. Średni kurs euro ogłaszany przez NBP wynosił wtedy 4,1687 zł. Podatnik oddał samochód do używania 22 września 2011, kiedy średni kurs euro ogłaszany przez NBP wynosił 4,4510. Do przeliczenia wartości początkowej dla celów art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT lub art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT należy zastosować średni kurs euro z 22 września 2011, czyli z dnia oddania samochodu do używania.
Ograniczenie wysokości odpisów amortyzacyjnych dotyczy każdego odpisu amortyzacyjnego (tj. miesięcznego, kwartalnego lub rocznego) a nie sumy odpisów amortyzacyjnych od samochodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta