Uwaga na wilgoć
Nieschnące ręczniki, zaparowane okna i lustra to pierwsze oznaki zawilgoconych pomieszczeń. Objawem zawilgoconej powierzchni są występujące w zakamarkach ścian grzyby i pleśnie oraz charakterystyczny zapach stęchlizny. Przyczyną tego stanu rzeczy jest szczelność pomieszczeń.
Wilgoć to zmora starych lub źle zaizolowanych i szczelnych budynków. Jej pierwsze oznaki to nadmierna wilgotności, tzw. wykraplanie się i długotrwałe pozostawanie pary wodnej na szybach okien i lustrach czy trudno wysychające ręczniki w łazience.
Następnym objawem nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach są grzyby i pleśnie. Pojawiają się w narożnikach ścian i w złączach ścian ze stropami. Grzyby lubią też nadproża, ościeża okienne lub łuszczące się powłoki malarskie. Dowodem nadmiernej wilgotności są również wybrzuszające się gładzie gipsowe i butwiejące meble. Aż w końcu wszystkim tym objawom towarzyszy charakterystyczny i drażniący nasze nosy zapach stęchlizny. Dlaczego w domu zadomawia się wilgoć?
Sól z pomocą
– Najczęściej przyczyną występowania wilgoci w naszych mieszkaniach i domach jest ich szczelność w okresie zimowym oraz niewłaściwa wentylacja pomieszczeń. Niekiedy wystarczające okazuje się udrożnienie kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach przez ich oczyszczenie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta