Kredyt technologiczny rozrusza firmy z innowacyjnymi pomysłami
Na początku grudnia ma ruszyć kolejny nabór wniosków, a do dyspozycji przedsiębiorców będzie ok. 200 mln zł. Środki można wykorzystać na zakup i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań
Pod hasłem „Kredyt technologiczny” kryje się specjalna pula unijnych i budżetowych środków na wsparcie innowacyjnych firm. O dotacje mają prawo starać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego kraju. Nie występuje tu żadne ograniczenie regionalne, chociaż umiejscowienie firmy ma wpływ na procentową wartość dofinansowania (patrz tabela).
Aby skorzystać z dotacji, firma musi zrealizować inwestycję technologiczną. Co się kryje pod tym pojęciem? Inwestycja musi spełniać trzy podstawowe kryteria.
Po pierwsze, jej celem powinno być wdrożenie nowej technologii, czyli takiej, która nie jest stosowana na świecie lub jest wprawdzie znana (stosowana), ale nie dłużej niż pięć lat.
Po drugie, ta nowa technologia musi zostać zakupiona od podmiotu trzeciego lub być wynikiem własnych badań, doświadczeń i pomysłów przedsiębiorcy.
Po trzecie, wdrożenie technologii musi skutkować uruchomieniem wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
Technologia będąca przedmiotem wdrożenia może mieć postać prawa własności przemysłowej, usługi badawczo-rozwojowej lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Kredyt technologiczny nie może być udzielony na zakup (leasing, wynajem) środka trwałego, w którym została wykorzystana nowa technologia będąca przedmiotem inwestycji. Innymi słowy kluczowe dla wspieranych projektów jest samodzielne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta