Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bestsellery - Książki października

05 listopada 2011 | Plus Minus | Krzysztof Masłoń
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

1

Gutowo, w którym toczy się akcja ostatniej części trylogii Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Cukiernia pod Amorem. Hryciowie" (Nasza Księgarnia), zostało wyzwolone, jak utrzymują historycy Mazowsza, 6 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną. „Cmentarz żołnierzy radzieckich przy ulicy Nadbrzeżnej z dużym pomnikiem zwieńczonym pięcioramienną gwiazdą zdaje się najlepszym świadectwem tego wydarzenia", czytamy w powieści. Skąd to fałszerstwo historii, Bóg raczy wiedzieć, ale faktem jest, że Rosjanie zajęli miasto bez jednego wystrzału. Do Gutowa zwieziono natomiast ciała zabitych z odległego o ponad 20 kilometrów pola bitwy pod Parcelami.

Rosjanie oszczędzili siły dzięki wcześniejszym walkom oddziału AK. W podzięce złożyli jego dowódcy, majorowi „Żbikowi", propozycję, aby się do nich przyłączył. Kiedy „Żbik" ze swoimi ludźmi pojechał do sztabu 105. Pułku Piechoty, aby z pułkownikiem Iwanem Wasiliewiczem Chromym negocjować warunki, aresztowano ich wszystkich i wywieziono gdzieś do obozu, karząc za rzekome nieposłuszeństwo. W każdym razie nie wrócili do Gutowa ani dowódca, ani Zygmunt Cieślak, ani inni z oddziału. Nie mają nawet „własnego grobu na gutowskim cmentarzu, a jedyne, co ich upamiętnia, to napisy na rodzinnych nagrobkach lub zbiorowych tablicach".

2

W „Kulisach Platformy", czyli wywiadzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9074

Wydanie: 9074

Spis treści
Zamów abonament