Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W wojennym Berlinie

05 listopada 2011 | Plus Minus | Tomasz Stańczyk

Polski czytelnik książki „Stolica Hitlera" Rogera Moorhouse'a raczej nie znajdzie w sobie zbyt wiele empatii, czytając rozdziały o bombardowaniu stolicy Niemiec, trudnościach zaopatrzeniowych berlińczyków i zachowaniu się Armii Czerwonej w zdobytym mieście.

Ostatecznie Niemcy sami sobie zgotowali ten los. Pamiętając o terrorystycznych bombardowaniach Warszawy, można się tylko uśmiechnąć, czytając o wściekłości Hitlera na „nocnych piratów" napadających z nieba.

Moorhouse przypomina, że stolica Niemiec miała przed wojną silne oblicze liberalno-lewicowe, więc właśnie w Berlinie było stosunkowo najwięcej grup opozycyjnych, których działalność zwykle się jednak źle kończyła. Także dzięki będącym istną plagą donosom na gestapo. Dobre pojęcie o lojalności i konformizmie berlińczyków wobec nazistowskich władz daje wynik przeprowadzonych po latach badań. 83 procent deklarowało, że nie czuło się zagrożonych możliwością aresztowania przez gestapo. Najwyraźniej nie mieli nic na sumieniu. Jak pisze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9074

Wydanie: 9074

Spis treści
Zamów abonament