Stacja zaświadczenia nie wyda, a fiskus twierdzi że firma musi je mieć
Okręgowe stacje kontroli pojazdów nie chcą potwierdzać, że wynajmowany za granicą samochód spełnia kryteria, dzięki którym najemca może obniżać podatek należny o naliczony zawarty w cenie paliwa. Zdaniem organów skarbowych oznacza to, że należy go traktować jako auto osobowe
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 sierp- nia 2011 (IPPP3/443-737/11-4/SM).
Wymagane badanie
Z pytaniem zwróciła się spółka jawna, która wynajmuje samochody od firmy niemieckiej. Są to samochody z homologacją ciężarową, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.
Spełniają kryteria zawarte w art. 3 ust. 2 pkt 1 – 4 nowelizacji z 16 grudnia 2010 ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz.1652). Co do zasady, spółka jawna może więc odliczać cały VAT z opłat za najem oraz zawarty w cenie paliwa.
Problem w tym, że zgodnie art. 3 ust. 3 tej nowelizacji spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 2 pkt 1 – 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych kryteriów. Jednak stacje diagnostyczne odmawiają przeprowadzenia weryfikacji samochodów zarejestrowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta