Świadectwo należy wydać od ręki
Jeśli strony rozstają się, szef musi podwładnemu niezwłoczne potwierdzić przebieg drogi zawodowej w tej firmie. Gdy jednak tego nie zrobi, pracownik nie stoi na przegranej pozycji
Świadectwo pracy to dokument, który pracownik powinien otrzymać od pracodawcy, gdy dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Odzwierciedla on okoliczności związane z zatrudnieniem. Ma to znaczenie przy zawieraniu kolejnej umowy, a także przy ustalaniu uprawnień ubezpieczeniowych pracownika.
Bez żadnych warunków
Wydanie świadectwa odnosi się do każdego stosunku pracy. Nieistotny jest również rodzaj zawartej umowy o pracę (np. na czas określony) i sposób zakończenia współpracy (np. za porozumieniem stron).
Pracodawca nie może zgodnie z art. 97 k.p. uzależniać wydania dokumentu od uprzedniego rozliczenia się z nim pracownika, np. zdania służbowego sprzętu (wyrok SN z 3 października 1969, II PR 313/69).
Przykład 1
Odchodząc z firmy, pan Krzysztof otrzymał od pracodawcy kartę obiegową, którą miał wypełnić przed odejściem. W dniu zakończenia współpracy pan Krzysztof stawił się w dziale kadr, aby uzyskać świadectwo pracy.
Okazując kartę obiegową, poinformował, że nie zdążył zdać służbowego laptopa i zrobi to w następnym tygodniu. Mimo że nie rozliczył się ostatecznie z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta