Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie masz na ratę, ale upadłości nie ogłosisz

07 listopada 2011 | Nieruchomości, budownictwo | gb
Tomasz Ludwik Krawczyk Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Tomasz Ludwik Krawczyk Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy

Jeśli nie jesteś w stanie spłacać kredytu hipotecznego, rachunków za mieszkanie i prąd, a rozstałeś się z pracodawcą za porozumieniem stron, nie możesz liczyć na ochronę wynikającą z ogłoszenia upadłości konsumenckiej

Tomasz Ludwik Krawczyk, Kancelaria Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy

Rz: Czy osoba, która ma problem ze spłatami rat kredytu hipotecznego, może ogłosić upadłość konsumencką?

Tomasz Ludwik Krawczyk: To zależy od tego, co rozumiemy przez „problem ze spłatą". Jeżeli polega on na trudnościach w zapewnieniu środków na spłatę kredytu, ale jest on spłacany terminowo, to sytuacja taka nie otwiera przed osobą fizyczną możliwości złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Taki wniosek może złożyć tylko taka osoba fizyczna, która jest niewypłacalna, tzn. nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych (a takim może być spłata kredytu), przy czym osoba taka powinna być zgodnie z ustawą – Prawo upadłościowe i naprawcze dłużnikiem więcej niż jednego wierzyciela (a zatem zaległość w spłacie jednego kredytu nie wystarczy).

Czy w związku z długami w opłatach za mieszkanie czy innymi nieruchomościowymi – np. podatkowymi czy za media – można ogłosić upadłość konsumencką?

Tak. W przypadku zaistnienia niewypłacalności dłużnika, o której była mowa, uwzględnienie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest niezależne od faktu, czy niespłacone wierzytelności mają charakter cywilnoprawny (np. opłaty za media) czy publicznoprawny (w tym podatki).

Gdzie i jak załatwia się formalności i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9075

Wydanie: 9075

Spis treści
Zamów abonament