Dodatkowe zajęcie uczelniany profesor może podjąć tylko za zgodą rektora
Zatrudnieni wcześniej w szkołach wyższych jako docenci pozostaną na tych stanowiskach, ale najwyżej do ukończenia 65 roku życia lub do czasu wygaśnięcia ich umów terminowych
Ustawa z 18 marca 2011 o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym (DzU nr 84, poz. 455) wprowadziła wiele zmian w systemie nauczania w szkołach wyższych i w ich funkcjonowaniu. Istotne modyfikacje odczują też nauczyciele akademiccy.
Nie ma już stanowiska docenta. Dotychczas, jeżeli statut uczelni tak przewidywał, można było pracownika dydaktycznego zatrudnić na takim stołku, ale ta osoba musiała mieć co najmniej stopień naukowy doktora.
Docenci zatrudnieni przed 1 października 2011 pozostaną na tym stanowisku, ale pod pewnymi warunkami. Jeśli mieli umowę na czas nieokreślony, zachowają posadę nie dłużej niż do końca roku akademickiego, w którym ukończyli 65 rok życia. Jeżeli natomiast byli zaangażowani terminowo, pewną posadę mają wyłącznie do czasu, na jaki opiewa umowa.
Obecnie na uczelni są to stanowiska:
• profesor zwyczajny,
• profesor nadzwyczajny,
• profesor wizytujący,
• adiunkt,
• asystent.
Mianowanie lub angaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta