Jak ustalić przychód z tytułu aportu, gdy pojawia się agio
Przychodem dla celów CIT jest wartość nominalna udziałów lub akcji w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny, a nie ich wartość rynkowa
Tak orzekł WSA w Poznaniu 23 września 2011 (I SA/Po 522/11).
Spółka planowała wnoszenie aportów do innych spółek kapitałowych w zamian za udziały/akcje. Wartość nominalna udziałów/akcji miała być niższa od ich wartości rynkowej. Składając wniosek o udzielenie interpretacji, chciała potwierdzenia, że przychodem z tego tytułu będzie – zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT – jedynie wartość nominalna obejmowanych udziałów/akcji, niezależnie od wartości rynkowej przedmiotu aportu.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Jego zdaniem odpowiednie zastosowanie ma art. 14 ust. 1 – 3 (do którego odsyła art. 12 ust. 1 pkt 7), co upoważnia organ podatkowy do określenia przychodu w wysokości wartości rynkowej aportu.
Sąd uchylił zaskarżoną interpretację. W jego ocenie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT wynika, że w razie wniesienia aportu w innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta