Z akredytywą dokumentową handel zagraniczny będzie bezpieczniejszy
Skuteczne zabezpieczenie płatności w międzynarodowej transakcji powinno być priorytetem sprzedającego. Służyć temu mogą uwarunkowane formy zapłaty za dostarczone produkty lub usługi
Realizacja transakcji eksportowych zawsze obarczona jest dużym ryzykiem. Zmienność cen, kursu waluty, w której fakturowana jest należność, opóźnienia w transporcie, ryzyko kradzieży lub zaginięcia towaru, brak wpływu na decyzje i sytuację w kraju importera – to tylko część z czynników mogących mieć wpływ na opłacalność całej transakcji.
Jednak wchodzenie na obce rynki wiąże się z szansą na zwiększenie sprzedaży i pozyskanie nowych rynków zbytu. Może uniezależnić firmę od koniunktury tylko jednego państwa. Recesja i spadek sprzedaży na jednym z rynków mogą zostać zniwelowane przez wzrost sprzedaży na innym.
Dlatego też coraz więcej polskich firm próbuje swoich sił na obcych terytoriach. Decydują o tym także inne czynniki, dzięki którym wkraczanie na obce rynki jest łatwiejsze niż w poprzednich dekadach. Część rynków jest bardziej dostępna ze względu na porozumienia handlowe zawierane między państwami. Łatwiejszy jest dostęp do informacji, które umożliwiają badanie rynku docelowego, zapoznanie się z wymogami, jakie są na nim.
Panuje duża konkurencja wśród firm świadczących usługi na rzecz eksporterów. Mowa tu np. o przewoźnikach, spedytorach, firmach ubezpieczeniowych czy firmach doradczych. To sprawia, że koszty wielu ze świadczonych przez nie usług nie są barierą nawet dla małych firm, chociaż oczywiście zawsze muszą być brane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta