Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurs dla kandydata do rady nadzorczej nie jest kosztem spółki

20 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Hanna Kozłowska

Pracodawca może pomniejszyć swój przychód o wartość szkoleń czy kursów dla pracowników. Czy także w sytuacji gdy dokształcanie polega na wysłaniu zatrudnionego na kurs, który ma go przygotować do członkostwa w radzie nadzorczej przedsiębiorcy?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie powinna być negatywna.

Ważny cel

Z brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o CIT wynika, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszystkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych w art. 16 ustawy o CIT.

Definicja ta kładzie nacisk na istnienie powiązania, o charakterze bezpośrednim lub pośrednim, pomiędzy uzyskanym przychodem i poniesionym kosztem. Uznaje się, że wydatek jest celowy zarówno gdy przychód został uzyskany, jak i  gdy jego osiągnięcie ma charakter jedynie potencjalny. Uzasadniając poniesienie danego kosztu, podatnik powinien być zatem w stanie udowodnić, że wpłynie to lub może wpłynąć na zwiększenie zysków z prowadzonej przez niego działalności.

Rada nadzorcza reprezentuje w spółce prawa handlowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9111

Wydanie: 9111

Spis treści
Zamów abonament