Uwaga na dług publiczny
Konstytucyjna reguła 60 proc. długu do PKB nie jest dla Polski wystarczająca – pisze były członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Wojtyna
Niezależnie od tego, czy i w jakiej postaci strefa euro przetrwa i czy Polska w tej kadencji parlamentu zdecyduje się do niej przystąpić, niezbędne jest przyjęcie reguły polityki budżetowej lepiej dyscyplinującej rząd.
Ustalenia ostatniego szczytu UE są stosunkowo mało jasne zarówno od strony prawnej, jak i ze względu na ich potencjalne skutki ekonomiczne dla poszczególnych krajów. Wynika to stąd, że aż do samego rozpoczęcia szczytu nie było wiadomo, który z dwu ogólnych wariantów zmian zostanie zaakceptowany. Warianty te istotnie się różnią, ponieważ każdy z nich wiąże się z odmiennym wymiarem kryzysu strefy euro. Można powiedzieć, że w węższym i chyba zbyt płytkim rozumieniu jest to kryzys reguł polityki lub ściślej – mechanizmów Paktu Stabilności i Wzrostu.
W szerszym i głębszym rozumieniu jest to kryzys wywołany defektem instytucjonalnym polegającym na braku odpowiednio dużego wspólnego budżetu, który mógłby być wykorzystywany do neutralizowania szoków specyficznych dla poszczególnych krajów, gdy roli takiej nie może pełnić prowadzona na szczeblu ponadnarodowym polityka pieniężna. Ustalenia szczytu idą, na razie, w kierunku tej pierwszej interpretacji: mają zostać wzmocnione mechanizmy paktu, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta